Házasságkötés

Házasság és család

A házasság Isten teremtő tervének szent intézménye. Szentséggé Krisztus tette, hogy egyházát mindig újabb és újabb tagokkal gazdagítsa. A házasság két ember szoros köteléke, sorsközösség. Célja, hogy együttesen és egymásban megszentelődve utódaiknak továbbadjak az életet. A pap a természetfölötti élet gondozásán és terjesztésén munkálkodik, a házastársak elsődlegesen a természetes élet ápolására hivatottak. A család által növekedik Krisztus titokzatos teste, az egyház. Minden új családdal Isten műve gyarapodik és szépül. Ha a házasságot választod, már most készülj rá komolyan. Elsősorban tanulj meg várni addig a napig, amikor már magadra vállalhatod a családalapítás felelősségteljes gondját! Élj olyan tisztán és Istennek tetszőn, mint amilyen életet elvársz jövendő jegyesedtől is!
/Forrás: Hetényi V. K. Beszélgetés a Mesterrel SZIT Bp. 1991 514.o./

A következők szükségesek az egyházi házasságkötéshez:

• Az esküvő és az első személyes találkozó időpontjának egyeztetése telefonon, vagy személyesen az irodában.
  • A házasságkötési adatlap kitöltése, pontos adatokkal:
    • A vőlegény és a menyasszony esetében:
      • születési neve
      • családi állapota
      • vallása
      • mely szentségekben részesült
      • elérhetőségek
      • születési hely és idő
      • állandó lakcím (lakcímkártya alapján)
      • keresztelés helye és ideje (keresztelési emléklapon is megtalálható)
      • szülők neve
    • A tanúk esetében:
      • név
      • vallás
      • lakcím
  • A következő igazolások és engedélyek beszerzése szükséges:
    • A jegyesek részéről a keresztlevél, melyet arról a plébániáról kell kikérni, ahol a keresztség szentségében részesültek.
    • A házasságkötési engedélyt pedig arról a plébániáról kell megkérni, amelyhez a lakcímkártyában szereplő cím alapján tartoznak. Ezt abban az esetben kell megkérni, ha nem azon a plébánián kötnek házasságot, mint amelyikhez lakhelyileg tartoznak.
  • Egyéb felmerülő dolgok:
    • Amennyiben a házasulandó felek egyike nem római katolikus vagy nincs is megkeresztelve, akkor a plébániának püspöki engedélyt kell kérnie. Ilyen esetben a hivatalos adminisztrációt időben el kell végezni, mert e nélkül nem lehet a feleknek házasságot kötni.
    • Egyeztetni kell azt is, hogy csak esketést vagy nászmisét kérnek a házasulandók.
    • A templom díszítését is meg kell beszélni a plébániával.
    • A házasságkötési szertartás díja, melyet az irodában kell befizetni.
    • Az egyházközségi hozzájárulás rendezése
  • Jegyeskurzus:
    • Csak abban az esetben lehet egyházi házasságot kötni, ha a jegyespár jegyeskurzuson részt vett.
    • Időpontját a kurzus szervezőjével – esetünkben a plébánossal – kell egyeztetni.
    • Ez a kurzus több alkalomból áll, melynek során személyes beszélgetés keretében együtt tekintjük át a szentségi házasság mibenlétét. A jegyeskurzust minden esetben egy szertartáspróba követ, amelynek időpontját az esketést végző személlyel egyeztetni kell.
    • Mivel több alkalomról van szó, kérjük, hogy idejében tervezzék be a házasulandók a kurzust a naptárjukba.
    • A jegyeskurzuson és a szertartáspróbán csak a jegyespároknak kell részt venniük.

Bármi kérdésük van, kérjük, keressenek minket elérhetőségeinken!